Metilživa se stvara topljenjem glečera, utiče na zdravlje

Glečer kolorado

Klimatske promene će nam doći glave i mi smo učesnici u svemu tome.

Pratimo svakodnevno najnovija istraživanja naučnika i svakako nas se tiče, pisali smo vam već o topljenju glečera Švajcarske i kakve uticaje to može imati čak i u Srbiji, a sada nova istraživanja sličnog tipa.

Istraživači sa CIRES-a (Zajednički institut za istraživanje u oblasti nauka o životnoj sredini) proučavali su uticaje sulfata na planinske močvare i potvrdili da povišeni nivoi sulfata mogu povećati količinu metilžive – snažnog neurotoksina koji se akumulira kroz lanac ishrane i može izazvati širok spektar zdravstvenih problema.

Oni su istraživali topljenje glečera u Koloradu.

Veoma malo istraživanja se bavilo proizvodnjom metilžive u visokoplaninskim močvarama“, rekla je Hana Miler, doktorantkinja sa CU Boulder i CIRES-a, i glavna autorka studije.

To ostavlja značajne praznine u znanju o tome koliko se metilžive stvara u planinskim močvarama i kako bi se to moglo promeniti sa daljim klimatskim promenama.“

Koautorka studije je i Ivlin Hinkli, saradnica CIRES-a i vođa Grupe za biogeohemiju životne sredine na CU Boulder.

„Ovo istraživanje dolazi u pravom trenutku, s obzirom na preklapanje globalnih promena, uključujući zagrevanje klime, promene u snabdevanju reaktivnim elementima i sve češće šumske požare koji ugrožavaju osetljive visokoplaninske ekosisteme“, rekla je Hinkli.

Metilživa je posebno opasna jer se nakuplja u organizmima i vremenom se prenosi kroz lanac ishrane – od sitnih vodenih organizama do riba, ptica i sisara.

Slični trendovi rasta koncentracije sulfata zabeleženi su u preko 150 jezera i reka širom sveta. Kako se klima i dalje menja, hemija u prirodi se takođe menja – i posledice mogu biti nevidljive, ali ozbiljne.

Podeli sa prijateljima

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *