Naučnici su objavili novi rad koji se tiče prošlosti Marsa.
Crvena planeta je sve interesantnija javnosti, razlog je i potencijalni odlazak na Mars u narednim godinama, a sa druge strane, rover “Kjuriositi” šalje uzorke sa Marsa koji su od velike koristi naučnicima.
Istraživači sa Univerziteta u Ročesteru – među kojima su doktorand Džon Pol Slejman i asistentkinja na katedri za nauke o Zemlji i životnoj sredini Rejčel Glejd, otkrili su da karakteristike tla na Marsu zapanjujuće liče na talasaste obrasce tla koji se mogu videti u najhladnijim klimama na Zemlji.
Sve ovo navodi na razmišljanje da Mars ima mnogo više sličnosti sa Zemljom nego što su mnogi naučnici mislili.
Naučnici su koristili satelitske snimke koji su bili visoke rezolucije i posmatrali su devet kratera na Marsu, pa su ih uporedili sa lokacijama na Zemlji.
Do kakvog zaključka su došli?
Talasasti reljefi na Marsu prate iste geometrijske obrasce kao formacije na Arktiku ili na Stenovitim planinama.
Ti obrasci su na Marsu viši oko 2.6 puta, što se objašnjava slabijom gravitacijom Marsa, ali i fizičkim osobinama tla.
„Razumevanje kako se ovi obrasci formiraju pruža dragocen uvid u klimatsku istoriju Marsa, posebno u potencijalne cikluse smrzavanja i otapanja, iako je potrebno još rada da bi se utvrdilo da li su se ove formacije stvorile nedavno ili davno“, kaže Slejman.
“Na kraju, ovo istraživanje može pomoći da prepoznamo znakove prošlih ili sadašnjih uslova na drugim planetama koji bi mogli podržati – ili ograničiti – potencijalni život“, rekao je on.