Venerina kora tanja nego što smo mislili – Zašto je to bitno?

Venera

Nova istraživanja otkrivaju da se Venerina kora ponaša neočekivano — iako nema tektonske ploče kao Zemlja, možda je i dalje geološki veoma aktivna.

Na Zemlji imamo tektonske ploče koje se sudaraju, razdvajaju i pomeraju. Kada se sudare, jedna ploča “zaranja” u unutrašnjost planete — to uzrokuje zemljotrese i vulkane.

Na Veneri, takvih pomeranja nema. Njena kora je jedan “nepomičan poklopac”. Ipak, nova studija kaže da se donji deo kore, kako postaje gušći, ili topi ili otkida i tone u unutrašnjost. To bi moglo objašnjavati kako dolazi do vulkanske aktivnosti bez tektonskih ploča.

Rad objavljen u časopisu “Nature Communications” predlaže proces metamorfoze kore zasnovan na gustini stena i ciklusima topljenja. Prema toj studiji, Venerina kora u proseku je debela oko 40 kilometara, a najviše 65 kilometara.

To je iznenađujuće tanko, s obzirom na uslove na planeti,“ rekao je Džastin Filiberto, zamenik šefa Odeljenja za istraživanje astromaterijala pri NASA-inom Svemirskom centru „Džonson“ u Hjustonu i koautor ovog rada.

Najbolje destinacije u Srbiji za gledanje zvezda

Zašto je sve ovo bitno?

Moguće je da postoji aktivan vulkanski sistem ispod površine, a bitno je i razumevanje atmosfere Venere na koju utiču svi ovi procesi. Kao što znamo, Venerina atmosfera je puna ugljen-dioksida i sumporne kiseline.

NASA i ESA planiraju misije koje će u narednim godinama bolje proučiti Veneru. Ako otkrijemo da su vulkani još uvek aktivni, mogli bismo konačno razumeti kako funkcionišu planete slične Zemlji — ali u potpuno drugačijim uslovima.

Kosmički glasnik na Naslovi.net

Podeli sa prijateljima

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *