Meteorski udari u Mars mogu otkriti njegove tajne

Mars

Svako nebesko telo je prekriveno kraterima, dovoljno je da pogledate Mesec i da se sami uverite, kroz istoriju je bilo redovnih udara.

Neki od tih kratera nose ime i po srpskom naučniku Milutinu Milankoviću (jedan na Marsu i jedan na Mesecu).

Sada smo došli do novih saznanja vezanih upravo za kratere i udare meteora i asteroida u planete i satelite.

Tim istraživača sa Univerziteta Braun otkrio da se krateri mogu koristiti za određivanje sastava ispod površine nekog tela.

Tim je predvodila Aleksandra Sokolowska, stipendista UKRI programa na Odeljenju za nauku o Zemlji i inženjering (DESE) na Imperijal Koledžu u Londonu. U timu su još bili i profesor DESE-a Garet S. Kolins, vanredna profesorka Ingrid J. Daubar sa Odeljenja za nauku o Zemlji, životnoj sredini i planetarnoj nauci na Univerzitetu Braun, kao i dr Martin Juci, predavač na Institutu za fiziku Univerziteta u Bernu. Njihovo istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of Geophysical Research: Planets.

Više faktora utiče na karakteristike kratera, uključujući čvrstinu podzemnog materijala i njegovu poroznost.

„I ranije su istraživači koristili veličinu i oblik kratera kako bi pretpostavili kakvi se materijali nalaze ispod površine. Ali mi pokazujemo da je i veličina izbačenog materijala (ejecta) oko kratera osetljiva na svojstva podzemlja. To nam daje novu osobinu površine koju možemo posmatrati kako bismo bolje razumeli šta se nalazi ispod”, rekla je Sokolovska.

Metode koje su koristili u istraživanju jesu modeli koji simuliraju planetarne udare, a u tim simulacijama moguće je podesiti karakteristike materijala ispod površine (jednoslojni, slojeviti, mešani), kao i tipove materijala (čvrsta stena, sediment, rastresiti materijal sa ledom, kompaktni glečerski led).

Njihovo istraživanje je obuhvatilo dva sveža kratera na Marsu za koja se zna da su nastali iznad čvrste stene, odnosno iznad podzemnog leda. Otkriveno je da je obrazac izbačenog materijala kod mesta sa čvrstom stenom bio znatno veći nego kod mesta sa podzemnim ledom.

Razlike u dometu izbačene mase mogu biti prilično velike, i predviđamo da se mogu meriti iz orbite pomoću HiRISE kamere na letelici Mars Reconnaissance Orbiter. Kada se ova metoda dodatno testira, može postati vrlo koristan alat za ispitivanje osobina podzemlja. Pretvaranje ovog dokaza koncepta u alat predstavlja cilj mog trenutnog istraživačkog projekta na Imperijal Koledžu“, ističe ona.

Za kraj – koji je zaključak ove naučnice?

„Naše istraživanje sugeriše da izbačeni materijal koji nije napustio površinu asteroida već je prekrio njegovu površinu može sadržati dragocene informacije o unutrašnjosti asteroida.

Podeli sa prijateljima

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *