U nedelju, 30. juna, Sredozemno more dostiglo je najvišu prosečnu površinsku temperaturu za mesec jun otkako se vrše merenja – čak 26,01 stepen Celzijusa. Ovu informaciju potvrdili su stručnjaci francuske meteorološke službe, pozivajući se na podatke iz evropskog programa Copernicus.
Trenutne temperature su čak 3°C više u odnosu na prosek za period 1991–2020, a u priobalju Francuske i Španije odstupanja prelaze i 4°C. Nažalost, prognoze ne najavljuju nikakvo zahlađenje.
Zbog sve češćih i snažnijih toplotnih talasa, Mediteran se danas zagreva brže od globalnog proseka. U 2024. godini more je dostiglo i svoj apsolutni rekord – čak 28,47°C u avgustu.
Za razliku od ranijih decenija, more se sada i zimi znatno sporije hladi, što znači da su ekstremni uslovi gotovo postali celogodišnji problem. Posledice su ozbiljne: pomor podvodnog sveta, smanjenje ribljeg fonda, ali i jače oluje koje sve češće pogađaju obale.
Okeani i mora upijaju većinu viška toplote iz atmosfere. Kada se i oni pregreju, jasno je da balans planete ozbiljno puca.