Život van Zemlje – “Klikbejt” ili ima nečega na planeti K2-18b?

Poletanje Dzejms veb teleskopa

Veliki broj astronoma tvrdi da je uočeno postojanje snažnih dokaza o životu van Zemlje.

Ovo su prvi nagoveštaji koje imamo da je jedan vanzemaljski svet možda nastanjen“, rekao je još 15. marta Niku Madhusudan sa Univerziteta u Kembridžu.

O čemu se radi?

Planeta K2-18b je egzoplaneta pronađena još 2015. godine i još od tada je postojala sumnja da bi mogla da bude u nastanjivoj zoni, odnosno u području gde može postojati tečna voda. Posmatranja iz 2019. godine su utvrdila postojanje vodene pare, što je navelo na pretpostavku da je planeta prekrivena okeanima ispod atmosfere koja je bogata vodonikom.

Istina je i da se nisu svi astronomi složili oko ovoga.

Madhusudan je 2023. godine ostao u temi i posmatrao je atmosferu planete K2-18b u bliskoj infracrvenoj svetlosti, pa je došao do zaključka da postoje znaci postojanja dimetil-sulfida, molekula koji se na Zemlji proizvodi isključivo biološkim putem od strane planktona.

Ove godine su još jednom posmatrali planetu, tkrili su mnogo jači signal za dimetil-sulfid kao i mogući srodni molekul dimetil-disulfid koji se takođe na Zemlji proizvodi isključivo od strane živih organizama.

Ovaj tim koji je radio istraživanje i koristio “Svemirski teleskop Džejms Veb”, smatra da je verovatnoća da su statistički podaci netačni 3 od 1000, odnosno da ima vrednost od tri sigma, dok je za istinsko otkriće potrebno imati pet sigma, odnosno verovatnoću od 1 prema 3,5 miliona.

Šta kažu u NASA?

Nikolas Vogan iz istraživačkog centra Ejms kaže da ipak treba rezultate da potvrde i drugi timovi.

Šta kažu drugi naučnici?

Ova nova posmatranja sa teleskopa JWST ne pružaju uverljive dokaze da su DMS ili DMDS prisutni u atmosferi K2-18b. „Imamo situaciju kao u priči o dečaku koji je vikao ‘vuk!’, jer su se prethodne detekcije na nivou od tri sigma u više navrata potpuno izgubile kada su bile detaljnije ispitane. Svaka tvrdnja o postojanju života van Zemlje mora biti temeljno proverena od strane drugih naučnika, a nažalost, mnoge prethodne uzbudljive tvrdnje vezane za K2-18b nisu izdržale te nezavisne provere“, rekao je Rajan Makdonald sa Univerziteta Mičigen.

Podeli sa prijateljima

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *