Za vreme najčuvenijeg na svetu, Bostonskog maratona, godine 2007. bilo je prijavljeno ukupno 23.869 trkača. Jedna od njih bila je i Sunita Vilijams.
Verovatno je jedina u istoriji koja je trčala Bostonski maraton iako nije bila u Bostonu, već na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Ona je u dogovoru sa organizatorima učestvovala na maratonu i tako postala prva žena, ali i osoba u svemiru koja je trčala maraton.
Zanimljivo da je Međunarodna svemirska stanica obišla Zemlju tri puta dok je Sunita Vilijams prešla maratonsku distancu od nešto više od 42 kilometra.
Sad se sigurno pitate kako je trčala maraton u bestežinskom stanju.
Na Međunarodnoj svemirskoj stanici postoji posebna traka za trčanje koja je dizajnirana za rad u uslovima mikrogravitacije, a pored toga je imala i sistem za vezivanje, bila je vezana oko struka i ramena, imala je elastične trake koje su je vukle ka pokretnoj traci.
To je sistem koji se inače koristi u svemiru da stvori opterećenje na kosti i mišiće slično kao na Zemlji, inače bi mišići i kosti brzo atrofirali.
Ona je taj maraton završila za 4 sata i 24 minuta, a na ekranu je pratila simulaciju Bostonskog maratona.
Sunita je na ovaj način pokazala da astronauti nisu samo naučnici, već su i sportisti, ljudi koji treba da nam služe kao inspiracija.
Do dana današnjeg Sunita Vilijams je provela u svemiru ukupno 608 dana i 19 minuta, imala je 9 svemirskih šetnji koje su trajale 62 sata i 6 minuta.
Kada govorimo o ženama, niko nije duže hodao svemirom od nje, dok su samo tri muškarca obavila više šetnji od Sunite.
Za kraj jedna informacija, iako je odrastala u SAD, ima korene iz Indije, ali i iz Slovenije, pa je nekoliko puta Sunita i posetila Sloveniju. Marija Bohinjec rođena 1891. godine je bila njena prabaka.