Sazvežđe Orion – Kad se pojavi lovac, svemir se budi

Sazvezdje orion

Zašto je sazvežđe Orion tako zanimljivo za posmatranje?

Od davnina je poznato čovečanstvu, postoje čak i istraživanja da su piramide u Egiptu orjentisane prema zvezdama u Orionovom pojasu.

Nalazi se na nebeskom ekvatoru, što znači da je vidljiv gotovo sa svih delova planete. Sazvežđe Orion se može uočiti najbolje u periodu od decembra do februara, a definitivno su najpoznatije zvezde njegovog pojasa, Alnitak, Alnilam i Mintaka. Najsjajnija zvezda Oriona je Rigel, a očekuje se da zvezda Betelgez eksplodira kao supernova u nekoj dalekoj budućnosti.

Sazvežđe je dobilo ime prema mitskom lovcu iz grčke mitologije, Posejdonovom sinu, a postoje verzije mita po kom ga je ubila Škorpija, pa se sazvežđa Orion i Škorpija nikada ne nalaze zajedno na nebu, odakle i polazi taj mit.

Pseudonaučna teorija korelacije Oriona i piramida

Pomenuli smo egipatske piramide i Orion, a poznati istraživač Robert Bauval iz Belgije je napisao knjigu “Misterija Oriona” i u njoj je pokušavao da pronađe vezu između tri velike piramide na Gizi (Keopsova, Kefrenova i Mikerinova) i zvezdama po imenu Alnitak, Alnilam i Mintaka u sazvežđu Orion.

Ipak, stručnjaci egiptologije odbacuju ovu teoriju kao pseudonauku. Teorija o vezi sa 10.500. p.n.e. nije u skladu sa arheološkim dokazima (piramide su izgrađene oko 2500. p.n.e). Većina egiptologa smatra da su piramide orijentisane prema stranama sveta, a ne zvezdama.

Betelgez

Zvezda koja je crveni superdžin, fascinantna je jer je druga najsjajnija u ovom trenutku u sazvežđu, a očekuje se da u narednih milion godina eksplodira kao supernova. Kada se to bude desilo, Betelgez će biti najsjajnija zvezda na nebu, a prema nekim predviđanjima bila bi vidljiva i preko dana.

Inače, udaljen je 640 svetlosnih godina.

Toliko je daleko, da bi najbržoj letilici koju su zemljani napravili bilo potrebno milijardu godina da stigne do nje.

Dodajmo i da je Betelgez jedna od najbližih zvezda nama iz sazvežđa Orion.

Orionova maglina (M42)

U „maču“ Oriona nalazi se Orionova maglina (M42) – udaljena oko 1.344 svetlosne godine. Preciznije, možete je videti golim okom, odmah ispod pojasa Oriona (tri zvezde). Golim okom izgleda mutno, kroz manje teleskope mogu da se vide nijanse svetle boje, a na astrofotografijama izgleda fenomenalno.

Unutar nje se rađaju mlade, vrele zvezde koje svojim zračenjem jonizuju okolni gas i čine maglinu svetlom.

Mnoge od tih zvezda su stare samo nekoliko miliona godina – što je ekstremno mlado u kosmičkim razmerama.

Naučnicima je cilj da posmatraju ovu maglinu kako bi shvatili ponašanje zvezda u ranoj fazi života.

Sazvežđe Orion je kroz vekove inspirisao različite autore, zaslužan je za velike ispričane priče, služio je kapetanima brodova, a danas znamo da je jedan od najfotografisanijih delova neba, samim tim i jedan od najlepših.

Kada ugledate te tri zvezde jednu do druge, seti se da je to svetlost koja putuje hiljadama godina…

Podeli sa prijateljima

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *