Satelit MethaneSAT, koji je trebalo da donese revoluciju u praćenju metanskih emisija širom planete, prestao je da funkcioniše samo nešto više od godinu dana nakon lansiranja. Kontakt sa satelitom izgubljen je 20. juna 2025, a operateri misije sada kažu da je „verovatno nepovratno izgubljen“.
MethaneSAT je lansiran u martu 2024. godine kao zajednički projekat neprofitne organizacije Environmental Defense Fund (EDF) i naučnih partnera, sa ciljem da precizno identifikuje izvore emisije metana — snažnog gasova staklene bašte odgovornog za oko trećinu globalnog zagrevanja izazvanog ljudskim delovanjem.
„To je značajan gubitak“, rekao je Džejson Makiver iz kanadske kompanije GHGSat, koja je planirala da koristi podatke MethaneSAT-a kako bi preciznije usmeravala svoje misije.
„MethaneSAT je bio jedinstven, pozicioniran da popuni prazninu između velikih regionalnih i lokalnih detekcija.“
Za razliku od drugih satelita koji ili prate velike oblasti ili detektuju pojedinačne izvore, MethaneSAT je bio podešen da pokriva srednji nivo — idealan za identifikaciju emisija iz naftne i gasne industrije, deponija, stočarskih farmi i močvara. U svojoj kratkoj karijeri, uspeo je da zabeleži metanske emisije iz oblasti poput Permijanske basene na jugozapadu SAD.
Podaci koje je uspeo da prikupi od juna 2024. do juna 2025. smatraju se izuzetno korisnim, a naučnici su razvijali algoritme za njihovu automatsku obradu i redovno objavljivanje.
„Upravo smo uveli ritam objavljivanja podataka na svake dve nedelje“, rekao je portparol EDF-a Džon Koifman. „Satelit je pružao izuzetne informacije.“
Prema zvaničnom saopštenju EDF-a, pokušaji da se ponovo uspostavi komunikacija nisu urodili plodom. Utvrđeno je da je satelit izgubio napajanje. Uzrok kvara još nije poznat.
Vrednost misije procenjuje se na gotovo 100 miliona dolara. Ipak, tim iza MethaneSAT-a ne odustaje – razmatraju se svi pravci, uključujući mogućnost lansiranja novog satelita u budućnosti.
Dok se svet suočava sa sve hitnijom potrebom da smanji emisije metana, gubitak MethaneSAT-a dolazi kao podsetnik koliko su osetljive, ali i koliko su važne misije praćenja atmosferskih gasova iz svemira.