Čuli ste za rover “Curiosity”, nalazi se na Marsovom krateru po imenu Gejl, njegova glavna misija je da istraži Marsovu klimu i geologiju. Ima na sebi kameru visoke rezolucije, instrument za analizu hemijskog sastava uzoraka, bušilicu…
Uglavnom, kada kažemo poslednja reč tehnike, verovatno mislimo na ovaj rover.
Njegova otkrića su dokazi o postojanju vodenih tokova i jezera na Marsu, kao i otkrivanje organskih molekula u tlu u istraživanjima koja traju od 2012. godine.
Sada je došao do novog otkrića.
Pronašao je najveće organske molekule ikada pronađene na Marsu, a ovo otkriće predstavlja jedno od najznačajnijih u potrazi za dokazima o postojanju života na Marsu. Razlog za ovakvu tvrdnju jeste činjenica da su na Zemlji dugolančani ugljenikovi molekuli uključeni u biološke procese.
Organski molekuli koje je rover pronašao sastavljeni su od atoma ugljenika povezanih u lancima sa atomima vodonika i kiseonika. Stena koja je analizirana je stara 3.7 milijarde godina, i nalazi se na krateru Gejl za koji se pretpostavlja da je bio jezero.
Koji su zaključci?
I do sada je ovaj rover pronalazio organske molekule, a ove najveće samo dodatno dokazuju njihovu hipotezu da je postojao život na Marsu, ali i da je imao mikrobiološku prirodu.
Ipak, da bi bili 100% sigurni da je život na Marsu postojao, potrebni su snažniji instrumenti koji su i dalje preveliki da bi se postavili na rover, pa te zaključke možemo izvesti tek u nekim narednim misijama na crvenoj planeti.
Izvor slike: NASA/JPL-Caltech