Prvi put otkriven vodeni led van Sunčevog sistema

Dzejms Veb teleskop

Astronomi sa Univerziteta Džons Hopkins (JHU) i drugih institucija su po prvi put otkrili prisustvo vodenog leda u disku ostataka oko zvezde van našeg Sunčevog sistema. Otkriće je ostvareno pomoću svemirskog teleskopa James Webb, a zvezda o kojoj je reč — HD 181327 — nalazi se na udaljenosti od oko 156 svetlosnih godina od Zemlje.

Ovo otkriće objavljeno je 14. maja u časopisu Nature.

Disk oko ove mlade zvezde star je svega 18,5 miliona godina i podseća na naš Kajperov pojas, regiju prepunu kometa i ledenih tela. Naučnici su u ovom disku pronašli spektroskopske tragove koji odgovaraju vodenom ledu, uključujući jasan potpis pri talasnoj dužini od 3,1 mikrometar — isti onaj koji vidimo i kod Saturnovih prstenova i kometa u Sunčevom sistemu.

Prisustvo vodenog leda u ovakvom okruženju ima veliki značaj: to je znak da se ključni sastojci za formiranje planeta i potencijalno života nalaze i u drugim planetarnim sistemima. U disku su takođe pronađeni i gvožđe-sulfid i olivin — materijali koji se nalaze i u našim kometama i asteroidima.

Naučnici veruju da je led u ovom disku stalno u cirkulaciji: mikronske čestice se neprestano stvaraju i razgrađuju. Ova dinamičnost pruža retku priliku da posmatramo kako se grade (i razgrađuju) ledena tela u ranim fazama nastanka planetarnog sistema.

Ovo otkriće ne samo da produbljuje naše razumevanje razvoja planetarnih sistema, već i podseća koliko je voda — i u obliku leda — univerzalno prisutna u kosmosu.

Podeli sa prijateljima

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *