Plutonov “rođak” je nova najdalja patuljasta planeta Sunčevog sistema?

Novi objekat je zvanično objavljen od strane Centra za male planete Međunarodne astronomske unije 21. maja 2025. godine i podeljen u preprint verziji na sajtu arXiv.

U pitanju je transneptunski objekat po imenu “2017 OF201”. Novi objekat je jedan od najudaljenijih vidljivih objekata u našem Sunčevom sistemu i, što je značajno, sugeriše da deo svemira za koji se mislilo da je prazan, iza Neptuna u Kajperovom pojasu, zapravo nije prazan.

Do otkrića ovog objekta došao je tim predvođen Sihao Čengom i Helen Čulđijan u Školi prirodnih nauka Instituta za napredne studije.

Afeli objekta — najudaljenija tačka orbite od Sunca — je više od 1600 puta veća od Zemljine orbite. U međuvremenu, njegov perihel — najbliža tačka orbite Suncu — je 44,5 puta veća od Zemljine orbite, slično Plutonovoj orbiti“, objasnio je Čeng.

Neverovatno duga orbita

Po njihovom proračunu, orbita ovog objekta oko Sunca traje 25.000 godina.

„Mora da je imao bliske susrete sa džinovskom planetom, što je dovelo do njegovog izbacivanja u široku orbitu. Moguće je da je ovaj objekat najpre izbačen u Ortov oblak, najudaljeniji region našeg Sunčevog sistema, dom mnogih kometa, a zatim vraćen nazad“, rekao je Čeng.

Njegova procena je da je ovaj objekat prečnika 700 kilometara. Prečnik Plutona, u poređenju, iznosi 2.377 km. Potrebna su dalja posmatranja, potencijalno radio-teleskopima, da bi se tačno utvrdila veličina objekta.

Ovo otkriće je veoma bitno i za naše razumevanje Sunčevog sistema, jer se smatralo da je ova oblast iza Neptuna, poslednje planete Sunčevog sistema, prazna.

“2017 OF201 provodi samo 1% svog orbitalnog vremena dovoljno blizu da bi bio detektovan. Prisustvo samo ovog objekta sugeriše da bi moglo postojati još stotinu sličnih objekata sa sličnom orbitom i veličinom; jednostavno su predaleko da bi trenutno bili otkriveni. Iako su napreci u teleskopima omogućili da istražujemo udaljene delove svemira, još uvek postoji mnogo toga da se otkrije o našem sopstvenom Sunčevom sistemu“, navodi Čeng.

Podeli sa prijateljima

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *