Oleg Dmitrijevič Kononenko je jedan od najslavnijih ruskih kosmonauta, čovek koji je probio barijeru od preko 1000 zemaljskih dana u kosmosu i u februaru 2024. godine je postao rekorder pretekavši još jednog ruskog kosmonauta, Genadija Padalku koji je ostao na 878 dana.
Rođen je u Turkmenistanu 1964. godine, otac mu je bio vozač kamiona, majka mu je radila kao operater na aerodromu u Turkmenistanu, pa mladići i devojke koji žele u svemir teško da mogu sada da pronađu izgovor jer je Kononenko svojim sjajnim ocenama u školi, a potom i isticanjem kao inženjer stigao do trening centra “Jurij Gagarin”, mesta gde se stvaraju kosmonauti.
Bio je na ukupno pet ekspedicija koje su išle do Međunarodne svemirske stanice, prvi put je otišao do svemira 2008. godine. Ono što je impresivno, jeste i da je Oleg Kononenko obavio sedam svemirskih šetnji, ukupnog trajanja 44 sata i 30 minuta.
Bio je jedan od instalatera naučne opreme za eksperimente “Kvarts-M” i “Perspektiva-KM” na modul Poisk, a ovi eksperimenti su služili da prouče uticaj mikrogravitacije na materijale i biološke sisteme.
Možda i najzanimljiviji njegov eksperiment jeste uzgajanje biljaka u svemiru. On je, zajedno sa ostatkom posade, uzgajao krompir na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Veliki je ponos svoje države, Turkmenistana, koji nikada nije zaboravio iako je najveća dostignuća postigao kao državljanin Rusije.
Tokom njegovog četvrtog boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici odlučio je da čestita Novu godinu svojim zemljacima iz Turkmenistana tako što je držao zastavu ove zemlje i knjigu “Turkmenistan je srce Velikog puta svile” od Gurbangulija Berdimuhamedova.
Izvor fotografije: NASA / Andrey Shelepin