Neobična zvezda je pronađena u svemiru.
U pitanju je nebesko telo koje se nalazi u Mlečnom putu otprilike 15.000 svetlosnih godina od Zemlje u sazvežđu Štit (Scutum).
Šta je čudno?
Bljeska na svakih 44 minuta i u radio i u rendgenskom spektru i ostavlja naučnike bez odgovora.
“Šta su tačno ovi objekti i kako proizvode svoje neobične signale ostaje misterija”, rekao je astronom Ziten Vang (Ziteng Wang) sa Univerziteta Kertin u Australiji, glavni autor studije objavljene ove nedelje u časopisu Nature.
Smatraju da bi to mogao biti magnetar – rotirajuća neutronska zvezda sa izuzetno jakim magnetnim poljem – ili možda beli patuljak, izuzetno kompaktno “žarče” umiruće zvezde, u bliskoj i brzoj orbiti oko manje zvezde u tzv. binarnom sistemu.
“Međutim, nijedna od tih teorija ne može objasniti sve što smo posmatrali“, kaže Vang.
“Radio sjaj objekta se veoma menjao. Nismo detektovali nikakvo radio zračenje pre novembra 2023. A u februaru 2024. postao je ekstremno svetao. Manje od 30 objekata na nebu ikada je dostiglo takvu jačinu radio talasa. Izuzetno je to što smo u isto vreme detektovali i rendgenske pulseve iz tog objekta. I dalje ga možemo uhvatiti u radio spektru, ali je sada mnogo slabiji“, rekao je Vang.
Objasnio je i kako je došlo do detekcije.
“Detekcija rendgenskog zračenja došla je iz NASA-inog Čandra teleskopa. To je bio pravi srećan slučaj. Teleskop je zapravo bio uperen ka nečemu drugom, ali je sasvim slučajno uhvatio izvor tokom njegove ‘ludačke’ faze sjaja. Takva koincidencija je zaista, zaista retka – kao da pronađete iglu u plastu sena”, rekao je Vang.