Astronomi su pomoću Australijskog kompaktog radioteleskopskog niza (ATCA) detektovali pet mladih zvezda u čuvenom kompleksu oblaka Kameleon, jednom od najaktivnijih regiona nastanka zvezda na južnom nebu. Ovo otkriće može pomoći u boljem razumevanju ranih faza života zvezda.
Kompleks Kameleon nalazi se oko 620 svetlosnih godina od nas i sastoji se od tri velika tamna oblaka: Ča I, Ča II i Ča III. Dok Ča I i II već sadrže stotine mladih zvezda starih oko 2 miliona godina, Ča III je tek na početku svoje zvezdane priče.
Tim istraživača iz Meksika, na čelu sa Ernestom Garsijom Valensijom, otkrio je tri zvezde tipa T Tauri, jednu protozvezdu i jednu Herbig Ae/Be zvezdu – sve u ranoj fazi razvoja. Zanimljivo je da većina njih emituje radio-talase netermalnog porekla, što otvara dodatna pitanja o njihovim magnetnim i energetskim osobinama.
Jedan od detektovanih objekata – zvezda sa oznakom J11061540−7721567 – pokazuje znake da je tesni binarni sistem: dve zvezde koje kruže jedna oko druge svakih 40 godina, razdvojene 12 astronomskih jedinica (otprilike kao Sunce i Saturn).
Pored ovih pet, tim je uočio još pet mogućih mladih zvezda, ali su potrebna dodatna posmatranja da bi se njihovo prisustvo potvrdilo.
Ukupna stopa detekcije u ovom istraživanju je između 2,5% i 5%, što je nešto niže nego u drugim poznatim zvezdanim porodilištima – ali svaka nova zvezda donosi novu priču.
Foto: NASA, ESA, K. Luhman and T. Esplin (Pennsylvania State University), et al., and ESO; Processing: Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)