NASA je potvrdila postojanje nove egzoplanete – TOI‑1846 b, koja bi mogla imati okeane, i to na „samo“ 154 svetlosne godine od nas, u sazvežđu Lira.
Šta znamo o planeti TOI‑1846 b?
Otkrivena pomoću NASA-inog satelita TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), ova planeta spada u klasu super-Zemalja — prečnika je skoro dva puta veći od Zemljinog, a mase oko četiri puta veće. To joj daje gustinu koja je niža od stena, ali viša od gasovitih planeta, što sugeriše da bi mogla imati gust sloj leda ispod površine, tanak gasoviti omotač, pa čak i plitak okean.
Površinska temperatura je oko 315°C, ali ako planeta uvek pokazuje jednu stranu svom suncu (što je verovatno), voda bi i dalje mogla postojati u nekom obliku na tamnijoj strani.
Kako je otkrivena?
Tim astronoma sa Opservatorije Ukaymeden u Maroku, predvođen Abderahmaneom Soubkiouom, detektovao je prvi signal marta 2025. Zatim su ga analizirali pomoću TESS podataka, teleskopskih snimaka i spektralnih merenja sa Zemlje. NASA je kasnije potvrdila planetu.
TOI‑1846 b kruži oko crvenog patuljka, zvezde koja je manja i hladnija od Sunca — idealni uslovi za otkrivanje malih planeta jer se lakše detektuje umanjenje svetlosti tokom tranzita.
Zašto je važna?
Ova planeta se nalazi tačno na ivici tzv. „radius gap-a“, misteriozne praznine u veličinama planeta između stenskih super-Zemalja i gasovitih mini-Neptuna. Takvi svetovi pomažu naučnicima da razumeju kako planete gube gasne omotače i šta određuje njihovu evoluciju.
Zahvaljujući sjaju TOI‑1846 u infracrvenom spektru, moguće je da ćemo kroz buduća JWST posmatranja detektovati tragove vodene pare, metana ili čak sumpor-dioksida.
Šta sledi?
MAROON‑X instrument na Havajima će precizno izmeriti masu planete preko oscilacija matične zvezde.
Naučnici će pratiti da li postoji još neka planeta u tom sistemu koja bi mogla da stvori stabilnije, blaže uslove — možda čak i pogodne za tečnu vodu.
Crveni patuljci — tajni heroji svemira
Crveni patuljci čine oko 75% zvezda u našoj galaksiji, a mnoge se nalaze relativno blizu Zemlje. Zbog svojih karakteristika (manje mase i sjaja), idealni su za traženje malih, potencijalno nastanjivih planeta.
TOI‑1846 b možda nije mesto gde ćemo naći život, ali nas vodi korak bliže razumevanju sveta oko crvenih zvezda — i kako voda, pa i život, mogu opstajati u najneobičnijim uslovima.
Foto: NASA/JPL-Caltech