Trajanje magnetnih oluja na Zemlji oborilo je rekord iz 2017. godine, dostižući čak 66 sati. Njihov uticaj sada je završen, saopštila je Laboratorija solarne astronomije Instituta za kosmička istraživanja Ruske akademije nauka (IKI RAN).
„Geomagnetni indeksi vratili su se u zelenu zonu. Na osnovu parametara solarnog vetra u blizini Zemlje, šanse da se desi novi talas su gotovo nula, a i ako se dogodi, biće vrlo slab. Ova pojava trajala je 66 sati i postala je najduža serija neprekidnih geomagnetnih poremećaja i oluja od aprila 2017. godine“, navodi se u saopštenju laboratorije na Telegramu.
U pitanju je bilo dugotrajno delovanje solarnih vetrova koje je izazvalo „slabu“ G1 oluju, ali dovoljno da napravi pometnju u komunikacionim sistemima, navigaciji i raspoloženju osetljivih ljudi.
Magnetne oluje su posledica aktivnosti Sunca i mogu da utiču na naše svakodnevne sisteme — ali su i podsetnik koliko je sve na Zemlji povezano sa dešavanjima u kosmosu.
Inače, tokom ovih solarnih oluja oni koji su bliži polovina Zemljine kugle mogli su da vide impresivne Aurore. Pogledajte u nastavku…
Aurora Borealis 6.1.25 at Billy Clapp Lake in Eastern Washington #wawx #aurora #AuroraBorealis #northernlights #Washington #solarmaximum pic.twitter.com/77uykeVZKA
— PNW Aurora and Adventures (@PNWAurora) June 3, 2025
I love looking out the side window of the cupola on the @Space_Station. This particular view is looking starboard toward Antarctica to catch the aurora — and look at the star movement!
— Nichole “Vapor” Ayers (@Astro_Ayers) June 4, 2025
I’ve seen a lot of reds and greens in the aurora, but this one had some purple hues, as well.… pic.twitter.com/snfZPnBYoq