Tražimo tamu – Kako da sprečimo svetlosno zagađenje? Srpski naučnici održali radionicu!

U petak, 20. juna 2025. godine, na Astronomskoj opservatoriji u Beogradu održana je radionica u okviru naučnog projekta „Gradska opservatorija Beograda“ (Urban Observatory of Belgrade – UrbObsBel), koji istražuje svetlosno zagađenje i mogućnosti očuvanja prirodne tame.

Radionicu je svečano otvorila trojica nekadašnjih i sadašnjih direktora Astronomske opservatorije: akademik dr Zoran Knežević (direktor 2002–2014), dr Gojko Đurašević (2014–2023) i prof. dr Luka Č. Popović, aktuelni direktor od 2023. godine. Prisutnima se na početku obratio i dr Srđan Samurović, rukovodilac projekta UrbObsBel, koji je predstavio ciljeve i dosadašnje rezultate istraživanja.

Na radionici je učestvovalo 24 predstavnika iz akademske zajednice, javnih institucija i inovacionog sektora. Učesnici su se upoznali sa metodama detekcije izvora svetlosnog zagađenja, biološkim efektima veštačkog osvetljenja, kao i potencijalima za formiranje „tamnih zona“ u Srbiji.

Posebno je predstavljena inovativna oprema korišćena u istraživanju – hiperspektralni senzori, termovizijske kamere i TRON AI platforma, dok je međunarodna saradnja predstavljena kroz projekat ADRISKY i inicijativu DarkSky Places. Razmatrane su i mogućnosti osnivanja parka tamnog neba na planini Rajac.

U završnici programa prikazan je dokumentarni film „U potrazi za tamom“, u produkciji NVO Carpe Noctem, nakon čega je usledila otvorena diskusija sa učesnicima radionice.

Među predavačima su bili: dr Srđan Samurović, dr Rade Pavlović, dr Zoran Simić, dr Branislav Rovčanin, dr Dragan Lukić, Saša Žilić, Nikola Galiot, dr Marko Prokić, Branko Radan, dr Dajana Bjelajac i Zoran Tanasjević.

Projekat UrbObsBel se realizuje uz podršku Fonda za nauku Republike Srbije (br. 6775).

Podeli sa prijateljima

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *