Naučnici tvrde: Mars je nekada bio mnogo vlažniji nego što se mislilo

Mars

Nova istraživanja otkrila su više od 15.000 kilometara drevnih korita reka na Marsu, što ukazuje da je Crvena planeta u dalekoj prošlosti možda bila mnogo vlažnija nego što se ranije pretpostavljalo.

Tim naučnika predvođen doktorandom Adamom Losekotom sa Open University fokusirao se na oblast Noachis Terra, smeštenu u južnim visoravnima Marsa. Tu su uočeni tzv. fluvijalni sinuoidni grebeni – strukture koje nastaju kada se rečni sedimenti stvrdnu i vremenom postanu izdignuti iznad okolnog, erodiranog terena.

Grebeni su pronađeni u velikom broju i na različitim mestima, što upućuje na to da su reke nekada bile široko rasprostranjene po ovom delu planete. Najverovatniji izvor vode bio je – kiša.

Otkrića sugerišu da je u periodu pre oko 3,7 milijardi godina, tokom takozvane Noačko-hesperijanske tranzicije, voda na površini Marsa bila duže vreme stabilna. Iako ova oblast do sada nije bila predmet detaljnijih istraživanja, upravo ovi grebeni pružaju alternativni dokaz o postojanju tečne vode, pored već poznatih dolinskih mreža.

Losekot kaže:

Noachis Terra je svojevrsna vremenska kapsula. Geološki procesi tamo su ostali gotovo netaknuti milijardama godina – nešto što je na Zemlji gotovo nezamislivo.”

Ova studija baca novo svetlo na sliku prošlosti Marsa i dovodi u pitanje teorije prema kojima je planeta većinom bila hladna i suva, sa retkim, kratkotrajnim toplim epizodama.

Podeli sa prijateljima

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *