Da li ćemo uskoro moći da živimo na Mesecu koristeći njegove sopstvene resurse?
Naučnici iz Kine razvili su novu tehnologiju koja bi jednog dana mogla omogućiti opstanak ljudi na Mesecu — i to tako što iz mesečevog tla izvlače vodu i koriste je za proizvodnju kiseonika i goriva.
U radu objavljenom u časopisu Joule, istraživači sa Kineskog univerziteta u Hongkongu (Šenžen) demonstrirali su kako mesečev regolit (prah i kamenje na površini) može da se iskoristi u kombinaciji sa sunčevom svetlošću za važne procese neophodne za život: dobijanje vode, kiseonika i goriva — bez ičega sa Zemlje.
Voda iz mesečevog tla? Da, ali ne kao do sada
Do sada je bilo poznato da mesečevo tlo sadrži tragove vode, ali proces njenog izvlačenja bio je složen, skup i energetski intenzivan.
Novi pristup koristi fototermalni proces — koncentrisana sunčeva svetlost zagreva tlo, iz koga se oslobađa voda. Zatim se ta voda koristi da bi se ugljen-dioksid (CO₂), koji astronauti izdišu, pretvorio u vodonik, ugljen-monoksid i kiseonik – elemente od kojih se mogu praviti goriva i vazduh za disanje.
Kako su to dokazali?
Naučnici su koristili uzorke tla koje je prikupila kineska misija Chang’E-5, kao i veštačke mesečeve uzorke. Eksperiment su izveli u laboratoriji, simulirajući mesečeve uslove pomoću reaktora ispunjenog CO₂ i sistema za koncentraciju svetlosti.
Glavni mineral koji je igrao ulogu u procesu bio je ilmenit – crna, teška ruda bogata titanijumom, poznata kao jedan od rezervoara vode na Mesecu.
Zašto je ovo toliko važno?
Prema procenama, slanje oko 4 litra vode na Mesec košta oko 83.000 dolara — a astronauti troše oko četiri 16-20 litara dnevno.
Ako bi voda i kiseonik mogli da se proizvode direktno na Mesecu, to bi dramatično smanjilo troškove i logistiku budućih misija — pa čak i omogućilo trajnu ljudsku bazu.
Ali… još nismo spremni
Autori studije upozoravaju da je tehnologija još uvek u ranoj fazi razvoja. Mesečevo tlo nije svuda isto, uslovi su ekstremni (velike temperaturne oscilacije, zračenje, niska gravitacija), a količine CO₂ koje astronauti izdišu možda neće biti dovoljne za celokupan proces.
Takođe, trenutna efikasnost katalizatora još nije na nivou koji bi podržao stalni ljudski boravak.
Zaključak
Iako još ne pakujemo kofere za Mesec, ovaj korak pokazuje kako bi budućnost života van Zemlje mogla izgledati — koristeći ono što vanzemaljski svetovi sami nude.
„Nikad nismo ni zamišljali kakvu ‘magiju’ krije lunarno tlo“, kaže vođa istraživanja Lu Wang.
„Ova tehnologija bi mogla da promeni pravila igre u istraživanju svemira.“