Kako od zrnca prašine nastane planeta? Naučnici izveli moćan eksperiment!

Supernova

Naučnici sa Univerziteta u Grajfsvaldu i Maks Plank instituta za astronomiju iz Hajdelberga razvili su jednostavan, ali moćan eksperiment – vodeni tornado koji oponaša ponašanje gasa i prašine u protoplanetarnim diskovima, mestima gde nastaju planete.

Od kante s vodom do kosmičkih zakona

Eksperiment se sastoji od akrilnog cilindra sa vodom, pumpama iz akvarijuma i plastičnim kuglicama. Kada voda počne da kruži, formira se vrtlog – sličan strujanjima u diskovima oko mladih zvezda. U tom vrtlogu, kuglice oponašaju ponašanje čestica kosmičke prašine.

Istraživači su otkrili da se kuglice u vrtlogu kreću po pravilima sličnim Keplerovim zakonima – istim onim zakonima koji opisuju kretanje planeta u Sunčevom sistemu. Posebno se izdvajaju drugi i treći Keplerov zakon, koji opisuju promene brzine i odnos veličine orbite i vremena njenog obilaska.

Zašto je ovo važno?

Protoplanetarni diskovi su daleki, ogromni i složeni – teško ih je posmatrati direktno. Simulacije pomažu, ali imaju ograničenja. Zato ovakvi analogni eksperimenti mogu da popune praznine, potvrde rezultate simulacija i pruže nova saznanja o formiranju planeta.

Sledeći korak? Veća i preciznija verzija eksperimenta, sa još manje turbulencija, kako bi se još bolje oponašali uslovi u svemiru.

Iako izgleda jednostavno, ovaj vodeni vrtlog otkriva jedan od najvećih misterija kosmosa – kako od zrnca prašine nastane planeta.

Izvor: Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters

Podeli sa prijateljima

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *